Spektakularny wzrost zapotrzebowania na język angielski w biznesie na całym świecie
W związku z ekspansją biznesową na nowe rynki oraz integracją globalnych operacji, wiele firm zauważa konieczność przygotowania pracowników do pracy w różnych rejonach świata i w różnych środowiskach językowych. Równocześnie rozwój technologii komunikacyjnych połączył pracowników na świecie w sposób nigdy wcześniej niespotykany. Język angielski, jako międzynarodowy język biznesu, znalazł sobie stałe miejsce w organizacjach o zasięgu globalnym, gdzie pracownicy używają go jako podstawowego narzędzia komunikacyjnego.
W związku z szybko postępującą globalizacją, język angielski stał się szczególnie ważny dla pracowników ogólnoświatowych korporacji. W ostatnio przeprowadzonym badaniu 25000 pracowników takich firm, procent osób postrzegających język angielski jako ‘kluczowy’ lub ‘ważny’ dla osiągnięcia sukcesu na zajmowanych przez nich stanowiskach wzrastał regularnie, co kwartał w trakcie 18 miesięcznego okresu badania.
Znakomita większość badanych osób oceniła swoje aktualne umiejętności językowe jako niewystarczające do osiągnięcia pełnego sukcesu w pracy. Podsumowując, 91 procent respondentów stwierdziło, że język angielski jest kluczowy lub ważny, ale tylko 9 procent oceniło swoją znajomość tego języka na poziomie wystarczającym do efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Okazało się, że istnieje ogromna przepaść między pożądanym, a faktycznym poziomem umiejętności językowych.
Znaczenie języka angielskiego w biznesie międzynarodowym
Brak umiejętności efektywnego porozumiewania się w języku angielskim ma negatywny wpływ na wiele kluczowych aspektów działania firm międzynarodowych:
Stracone możliwości, które wpływają ujemnie na wysokość wypracowanego zysku
-
Przedstawiciele handlowi borykają się z problemami komunikacyjnymi, które utrudniają im efektywne wykonywanie swojej pracy.
-
Utrudnione jest uzyskanie odpowiedniego poziomu zadowolenia klienta ze względu na trudności w kontaktach z działem obsługi, a także w relacjach osobistych lub w czasie wizyt w firmie.
-
Zespoły projektowe nie mogą sprostać wymaganiom czasowym ze względu na trudności komunikacyjne.
Zmniejszona wydajność, która powoduje wzrost kosztów
-
Dłuższy proces implementacji nowych rozwiązań (np. Six Sigma).
-
Utrudnione porozumiewanie się z innymi przedstawicielstwami firmy i jej biurem głównym
-
Trudności we wdrażaniu nowych standardów i praktyk firmowych
Wyzwania w procesie zarządzania zasobami ludzkimi
-
Wymuszona rejonizacja konkretnych umiejętności w firmie
-
Trudności w przygotowaniu lokalnych pracowników do obejmowania globalnych funkcji w firmie
-
Wyższe koszty zatrudniania pracowników z odpowiednimi umiejętnościami językowymi, niż kształcenia językowego kadry
|